Jump to content

RPG.INSIDEPLAY.RO Big Open Today.(12/09/2015 15:00)


PhaRaoH.

Recommended Posts

Totul incepea prin Ianuarie 2015, când îmi deschisesem serverul BlackDevil care, pentru o perioada a fost de succes (cel putin eu eram multumit de el ). Dupa 2-3 luni de la deschidere, lucrurile incepeau sa se complice pentru ca playerii vroiau ceva nou, iar eu nu puteam sa le ofer acest lucru pentru ca nu aveam multe cunostinte (nu va ganditi ca nu stiam nimic si mi-am deschis server) si intrau tot felul de oameni care îmi scriau ca sunt in stare doar sa editez gamemode-uri.
Dupa vreo saptamana am decis sa inchid server-ul deoarece nu am reusit sa fac pe plac playerilor si ma simteam vinovat. Apoi am inceput sa invat si sa aplic tot ce am invatat pe un gamemode basic acela fiind Vortex RPG.
 
Gamemode-ul iPlay RPG: s-a lucrat la el aproximativ 5 luni dar nu incontinuu, ci dupa timpul liber al fiecaruia din noi. Are in prezent toate sistemele create de la 0 cu propriile noastre idei. Ruleaza pe MySQL r39 3, iar ca procesor de comenzi: ZCMD, Are in prezent  ~40.000, de ce asa putine Pentru ca totul se leaga de MySQL, deci toate sistemele sunt dinamice inclusiv joburile, factiunile, dealership-ul, tot tot.
 
Dupa inregistrarea si logarea contului tau v-a fi setat un checkpoint pe harta pentru a sustine testul de conducere. 
             Spawn Civil
La spawn aveti un micut afis o informatie extrem de importanta.
x57Lc2l.jpg
Exterior Spawn
OlQYgZG.jpg
 
 
JOB-URILE SERVERULUI
 
Serverul dispune in prezent de 5 job-uri. De ce asa putine? Am luat hoatararea de a lasa doar 5 job-uri deoarece toate sunt profitabile, egale in castig, iar jucatorii au de unde alege. 
Mai jos v-or fi prezentare doua dintre job-urile disponibile pe server, Distribuitor de marfa si Dealer de arme.
 
Distribuitor de marfa: O data cu alegerea job-ului, v-a fi setat un checkpoint pe harta pentru a ajunge la destinatie. O data ce ai ajuns acolo, trebuie sa-ti iei job-ul din interiorul cladirii .In camera alaturata se afla Seful Depozitului, ve-i merge la biroul lui si ve-i tasta /distribuie pentru a incepe munca.Dupa tastarea acestei comenzi, ve-i lua o duba de afara si incepi munca.
 
Dealer de arme: La acest job munca e simpla, trebuie sa obtii materiale pentru Seful Depozitului de arme. Dupa ce ai dat /job vei merge la Sef si vei tasta in checkpoint /getmats pentru a incepe misiunea .Dupa acest lucru, trebuie sa mergi la destinatie pentru a obtine materialele si sa le returnezi Sefului Depozitului de arme.
FACTIUNILE SERVERULUI
NlasvXw.jpg
 
Pe server sunt in total 9 factiuni bine concepute, dintre care doar 7 disponibile. Am luat aceasta decizie deoarece proiectul nostru este la inceput, iar in cazul in care ne vom dezvolta cele 2 factiuni vor fi adaugate.Acestea fiind de timp "Mafii"
 
Factiunile sunt urmatoarele:
 
Liderii au la dispozitie un sistem complex de a-si administra membrii din factiunile pe care le conduc. O pot face prin comanda /members. 
myVfwwa.jpg
biPpoGF.jpg
  • SISTEMUL GPS SI NEWBIE
 
 
GPS
 
In sistemul /gps sunt disponibile doar 10 locatii, cele mai importante, disponibile pe server.GPS-ul este dinamic si se pot crea locatii direct din game.Pe parcurs la sugestiile playerilor, si daca v-a mai fi nevoie vom mai adauga cateva.
WtnT8Eg.jpg
HELP
 
Toti jucatorii beneficiaza de sistemul /help, destul de complex si foarte bine aranjat care ofera toate informatiile legate de masini, case, afaceri, job-uri, factiuni, bani, s.a.
9KHOmOx.jpg
 
NEWBIE
 
Pentru informatii suplimentare, jucatorii pot tasta /n cu propria nelamurire. Membrii staff-ului le vor oferi in orice moment suport. Dupa trimiterea unui /n se poate folosi chat-ul dupa 60 de secunde.
dKxqDl4.jpg
 
WAR
 
Sistemul de war este unul organizat si bine conceput. War-urile dureaza 10 minute iar ele se pot desfasura in intervalul de ore ramane de stabilit.
Daca la sfarsitul celor 10 minute mafia care ataca are mai multe puncte sau scorul este egal, teritoriul va fi capturat. In cazul in care mafia atacata conduce la numarul de puncte, va pastra teritoriul.
Membrii mafiilor isi pot lua arme din interiorul HQ-ului.
Toate informatiile legate de war vor fi postate intr-un textdraw, in partea dreapta a ecranului, in mijloc.
70YwbzF.jpg
Dupa ce war-ul se termina, vor aparea in chat toate statisticile legate de war.
 
Cine contribuie la acest proiect?
 
Detinatori: PhaRaoH. & iRay.
Scripteri: PhaRaoH.
Coordonator: -
Economie: Medie.
Sloturi disponibile: 300
Oras principal: Los Santos.
Edited by PhaRaoH.
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.