Jump to content
  • 0

Problema HQ Factions [MUTARE]


Serafim

Question

Problemă întâlnită (descriere): HQ-urile sunt in toate orasele [LS, LV, SF], ceea ce nu e bine, fiindca jucatorii o sa fie in orase diferite, politia si smurd-ul, alte factiuni dureaza sa ajunga la respectivul, si asa as vrea sa mut toate hq-urile din LV, SF in LS. Asa, orasul LS va fi mai popular, vreau sa-mi deschid server, si stiu ca nu o sa fie foarte departe, dar o sa fie greu, daca factiunile sunt in orase diferite. Cine imi poate zice cum sa le mut?
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): --
Liniile de cod / sursa / script-ul: --
Imagini / Video (optional):  --
Aţi încercat să rezolvaţi singur?: Nu, fiindca nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

Este foarte simplu,schimbi doar niste coordonate de la intrarile in factiuni...Asta o poate face si cel mai nestiutor in ale scriptingului...

Scz ca iti spun,dar daca nu stii nici macar sa schimbi niste coordonate cum ai de cand sa iti deschizi server...

I-ai spus cum sa schimbe coordonatele dar te-ai gandit ca nu stie cum?

Rezolvare:

Intra pe serverul tau,si dute in locul unde vrei sa fie noul spawn al factiunii.

Ok,acolo scrie /save Salvare HQ PD (spre exemplu).

Intrii in My Documents >> Gta San Andreas User Filles >> SAMP >> savedpositions.txt (daca nu este .txt dai open si selecteaza cu ce sa deschizi ''programul'',este cel mai bine in notepad / txt document)

Dute in mod si cauta Spawn PD sau Politie spawn,depinde cum ai definit tu,si cauta acolo functia PlayerToPointStripped  si ai acolo niste coordonate,spre exmplu :

PlayerToPointStripped(1, playerid,x,y,z, cx,cy,cz)

Unde X Y si Z sunt coordonatele.

Ok,la partea cu masini e tot aceeasi treaba.

Intra in masina,dute unde vrei sa fie spawnata dupa care dai din nou /save masina x sau cum vrei tu sa o numesti.

Intra in My Document's ca mai sus si intrii in savedpositions.txt,vezi ca acolo ai salvarea facuta cu masina x sau mna cum o definesti.

Iei coordonatele dupa care mergi la vehicule(AddStaticVehicle,AddStaticVehicleEx sau CreateVehicle) depinde cum ai.Si schimbi coordonatele.

 

Succes.

  • Upvote 1

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.