Jump to content

MySQL Crearea unei database


[Funky]Anakin

Recommended Posts

MySQL Crearea unui tabel

Salut lume ! Astazi va voi arata cum sa creem un tabel MySQL (: .

Accesam 'localhost/phpmyadmin' . Apasam pe `Baza De Date` .

Deasupra 'Creare Database' avem un chenar . Acolo introduceti numele bazei de date . Dupa apasam pe butonul 'Creaza'.

In chenarul 'Creare tabel' avem 2 chenare mai mici: 'Number of columns' => 'Numarul de coloane' si 'Name' => 'Numele tabelului' ( ex: Users ) . Dupa apasam pe butonul 'Executa' !

Uw7xPOI.png

Acum daca ne uitam atent la:

'Nume' introducem numele coloanei dorite.

'Tip' introducem tip-ul . INT => Integer , Varchar => String , Text => String, Date => Data .

'Lungime stare' ar fi numarul de caractere . ( Ex: new string[ 129 ]; )

'Setare de baza' lasam gol.

'Interselectare' se aplica la Tip VARCHAR / TEXT . Utilizat de mine este cel din imagine .

'Proprietati' lasam asa . Nu avem nevoie sa umblam .

'Null' nu bifam nimica . Cred ca stiti ce inseamna NULL ... El se foloseste de obicei la DATE & TIME .

'Index' nu foloseste la nimica . ( Momentan )

'A_I' se bifeza de obicei numai cand e vorba de Id / Key .

'Comentarii' nu scriem nimica .

ATENTIE ! La coloana 'Password' eu am pus de TIP INT ! Ea trebuie pusa VARCHAR ! Si Interselectarea 'latin1_swedish_ci' ! A fost o greseala de a mea din cauza neatentiei . Imi pare rau . Daca nu schimbati ce am spus eu nu va functiona bine in viitor.

Dupa toate acestea apasam pe butonul 'Salveaza' .

Dupa ar trebui sa arate cam asa

[img width=500 height=236] VxNZp2W.png

Imi pare rau de greseala mea dar nu stiu ce am avut in cap . A fost bine ca am observat .

idiots.png
Link to comment
Share on other sites

'Hmm aici ai gresit, "database" ? Database = locul unde se afla datele/tabelele. In tutorialul acesta este vorba despre "Crearea unui Tabel" nu "Crearea unei Baze de Date". (Inteleg ai spus si cum creezi o Baza de Date..dar ai ales gresit titlul, 5% despre DB si 95% e despre crearea unui tabel)

Bun tutorial, imi place ca ai aranjat ;x buna treaba :]

Anakin" post="148103" timestamp="1373357825"]

Imi pare rau de greseala mea dar nu stiu ce am avut in cap . A fost bine ca am observat .

'Ok ai gresit lol...de ce nu editezi ? E asa greu sa intri sa pui dinou si sa faci o alta poza ? :)) ..


F*ck everybody who want and who try to judge me for who I am, b*star*s !

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.