Jump to content
  • 0

Problema Masini Personale.


KAPSu

Question

De curand am pus un sistem de masini personale , si am schimbat unele lucruri prin el si am vazut ca nu merge comanda /setpark :

[pawn]if(strcmp(cmd, "/setpark", true) == 0)

{

if(!IsPlayerInAnyVehicle(playerid)) return SendClientMessage(playerid,COLOR_ADMIN,"[ » ] You are not in a vehicle !");

if(IsBuyableCar[vehicleid])

{

new Float:vx,Float:vy,Float:vz,Float:va;

GetVehiclePos(GetPlayerVehicleID(playerid),vx,vy,vz);

GetVehicleZAngle(GetPlayerVehicleID(playerid),va);

VehicleSystem[vehicleid][Carx]=vx;

VehicleSystem[vehicleid][Cary]=vy;

VehicleSystem[vehicleid][Carz]=vz;

VehicleSystem[vehicleid][Cara]=va;

SendClientMessage(playerid,COLOR_ADMIN,"[ » ] This vehicle was parked current location !");

SaveMYSQLCarID(vehicleid);

}

else

{

SendClientMessage(playerid,COLOR_ADMIN,"[ » ] You cant park this vehicle !");

}

return 1;

}

return 0;

}[/pawn]

Imi scrie ca masina a fost parcata dar dupa /rac ea este in dealership :|

Cel din urma va fi cel dintâi.

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

Asta pentru ca tu doar setezi niste variabile acolo, nu modifici coordonatele masinii propriu-zise.

Ca sa rezolvi problema, trebuie in comanda setpark sa distrugi si apoi sa creezi masina iar.

Sau eventual, poti pune urmatoarea chestie in callback-ul OnVehicleSpawn:

[pawn]

public OnVehicleSpawn(vehicleid) {

    if(IsOwnableCar(vehicleid)) { // sau cum ai tu definita functia care verifica daca e masina personala

        SetVehiclePos(vehicleid, VehicleSystem[vehicleid][Carx], VehicleSystem[vehicleid][Cary], VehicleSystem[vehicleid][Carz]);

        SetVehicleZAngle(vehicleid, VehicleSystem[vehicleid][Cara]); // presupun ca in Cara se salveaza unghiul

    }

    return 1;

}

[/pawn]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.