Jump to content

Gamemode basic de la 0 | Side-Project v2.0 (Ultimul update: 13.08.2021)


NERS

Recommended Posts

Salut, acesta este un gamemode foarte basic de la 0 cu cateva comenzi si functii facut in totalitate de mine, eu as zice ca este destul de ok dar va las pe voi sa decideti.
Daca gasiti buguri, va rog sa ma atentionati si o sa incerc sa le rezolv!

Acest GM foloseste Zeex Compiler 3.10.10, samp stdlib si pawn stdlib!

 

Include-uri:
MySQL R41-4,
Crashdetect 4.20,
Streamer 2.9.5,
Sscanf2 2.10.2,
days,
fly,
easyDialog,
YSI 5.5.301 (y_bit, y_iterate, y_va, y_timers, y_stringhash, y_inline_mysql),
PawnCMD 3.3.3,
BigInt (umpic editat de mine - facut AddSQLBigInt sa mearga cu acest GM si schimbat Substract in Subtract pentru ca ma zgaria pe creierul meu englez),
Progress2 v2.3.0,
Pawn-Map,
Pawn-Memory

 

Plugin-uri:
Crashdetect,
Sscanf,
Streamer,
MySQL,
PawnCMD,
Pawn-Memory

 

Gasiti si baza de date cu numele 'database.sql' in folder, pentru a schimba datele acesteia intrati in 'mysql.ini' (default: hostname = localhost, username = root, database = sideproject).
Pentru a schimba logo-ul server-ului si text-ul deasupra logo-ului cu 'Nume (ID)' intrati in gamemode si schimbati #define LOGO_TEXT respectiv #define LOGO_NAME in ce doriti.
Pentru a schimba coordonatele de la spawn intrati in gamemode si schimbati #define SPAWN_X, #define SPAWN_Y, #define SPAWN_Z si #define SPAWN_A in ce doriti.

 

Acesta are:
- Payday la ora fixa si level pe XP cu buylevel automat ca pe ruby (prima imagine),
- Admini si helperi pe iteratori (comenzile se vad in a 2-a imagine si am luat una la intamplare in a 5-a imagine),
- Licenta de condus si un DMV (se pot scoate/adauga din gamemode checkpoint-uri la "Float:examCP" si functioneaza fara sa faci nimic altceva, imaginile 3 & 4),
- Data inregistrarii si ultima logare cand se logheaza jucatorul (a 6-a imagine),
- Cand scrii pe chat apare inaintea numelui tau (H) daca ai helper sau (A) daca ai admin (ultima imagine),
- 6 biciclete la spawn,
- si mai multe, va las pe voi sa explorati de aici. 

 

Poze: https://imgur.com/a/gONEeUs
Virustotal: https://www.virustotal.com/gui/file/0d6e92fa9b76bb4d87de446c17113a247539ba4a6207be088a4e184e971524f3/detection
Download: https://mega.nz/file/kZ9iwSBQ#WjroB53u9ynnxo-m9hkCHKeK3fxdRlT-Ghm0FWuP41E

 

--- Update v2.0 - 13.08.2021 ---
Modificat aspectul unor comenzi.
Aduse optimizari gamemode-ului.
Adaugat sistem de combustibil la vehicule.
Adaugat Pawn-Map de BigETI pentru functii precum getPlayerID.
Rezolvat un bug unde primeai skin-ul de CJ la respawn.
Adaugate restul licentelor (navigatie, zbor, port-arma).
Adaugata /gotoxyz <x> <y> <z> [virtual world (default 0)] [interior (default 0)] (Admin 4+).
Adaugat sistem de business-uri (momentan sunt 3: 24/7, banca, benzinarie).
Modificat aspectul kilometrajului.
Scoase licentele din [/set] si adaugat [/agl], [/suspendlicense] (Admin 3+).
Adaugata comanda /id care se executa si cand apesi pe un jucator in TAB.

 

--- Update v1.2 - 01.06.2021 ---
Adaugat samp stdlib si pawn stdlib pentru a nu avea warning-uri la compilare cu Zeex Compiler.
Actualizate include-urile YSI si easyDialog la ultimele versiuni.
Nu mai pica serverul cand folositi /rac. :|
Adaugat kilometraj la milisecunda: https://imgur.com/a/TELq7EQ
Eliminata functia sqlAccount (verifica daca exista un cont folosind mysql_query), acum in loc de ea este folosit MySQL_TQueryInline.
Acum cand incerci sa folosesti comenzi daca nu esti logat, va aparea o eroare pe chat.
Adaugat [/alock] pentru admin 3+, este folosita pentru a incuia/descuia cea mai apropiata masina care nu este barca.
Acum la [/spawncar] si [/vre] apare numele vehiculului pe chat.

 

--- Update v1.1 - 07.05.2021 ---
Adaugat sistem de ban si banip [Admin 1+] (comenzi: /ban, /unban, /banip, /unbanip).
Adaugate /spawncar, /vre, /puthelmet.
Adaugat timer la login de 60 de secunde (poate fi schimbat timpul modificand LOGIN_TIME).
Rezolvat bugul de la login cu incercarile (aveai o incercare in plus).
Aduse mici optimizari gamemode-ului.

Edited by NERS
Update v2.0
Link to comment
Share on other sites

Acum 10 ore, st0ryc a spus:

N-am descarcat gm-ul, dar din poze aratau ca td-urile lui @GroWy

eu m-am luat dupa jade(level cu progress), b-hood(numele deasupra logoului) si night lurk(rpg. numele serverului colorat .ro)

ceasul este cel default din nick's textdraw editor ca imi era lene sa fac altul

daca asa le-a facut si growy atunci scz n-am stiut

 

Acum 9 ore, hanako a spus:

îmi place că ai făcut serverul dintr-o culoare, nu din 1000.

mersi, nici mie nu prea imi plac servere de genul, de aceea l-am facut asa

:)

 

Edited by NERS
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, NERS said:

eu m-am luat dupa jade(level cu progress), b-hood(numele deasupra logoului) si night lurk(rpg. numele serverului colorat .ro)

ceasul este cel default din nick's textdraw editor ca imi era lene sa fac altul

daca asa le-a facut si growy atunci scz n-am stiut

 

mersi, nici mie nu prea imi plac servere de genul, de aceea l-am facut asa

:)

 

bafta la proiect

  • Like 1

c.e.o your-code.ro

Link to comment
Share on other sites

  • NERS changed the title to Gamemode basic de la 0 | Side-Project v1.2 (Ultimul update: 01.06.2021)
  • 4 weeks later...

Super proiect. O sa incep si eu un edit pe el.

O singura intrebare am, la procentul de lucru la care ai ajuns asupra acestui gamemode, pot lua mai departe credite pe numele meu acelasi gamemode dar cu edit-urile mele ? daca nu mi-ai inteles intrebarea astept add pe discord : jupanuu#6666

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 5 ore, VAurel a spus:

Super proiect. O sa incep si eu un edit pe el.

O singura intrebare am, la procentul de lucru la care ai ajuns asupra acestui gamemode, pot lua mai departe credite pe numele meu acelasi gamemode dar cu edit-urile mele ? daca nu mi-ai inteles intrebarea astept add pe discord : jupanuu#6666

poti ❕

Link to comment
Share on other sites

  • NERS changed the title to Gamemode basic de la 0 | Side-Project v2.0 (Ultimul update: 13.08.2021)
  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.