Sari la conținut
  • 0
Sprite_RoPlayers

Problema mesaj la anumit job

Întrebare

Hai seara buna.

Am si eu urmatoare problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv. Vreau ca atunci cand dai la un anumit job sa ii apara si comanda de care are nevoie pentru a folosi acel job ca sa inceapa 

Am facut asa eu

else if(j == 16) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa te antrenenzi, ai la dispozitie comanda /startantrenament.");

Si am incercat si asa

else if(j != 16) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa te antrenenzi, ai la dispozitie comanda /startantrenament.");

asta este tot ce am in gm 

if(PlayerInfo[playerid][pJob] == 0){
    	       for(new j = 1; j < MAX_JOBS; j++) {
                if(IsPlayerInAnyVehicle(playerid)) return SCM(playerid, COLOR_LGREEN, "Eroare: Nu poti aceasta comanda dintr-un vehicul!");
		        if(PlayerToPoint(3.0, playerid, JobInfo[j][jPosX], JobInfo[j][jPosY], JobInfo[j][jPosZ]) && j != 20) {
			       if(PlayerInfo[playerid][pLevel] < JobInfo[j][jLevel]) {
				   format(string, sizeof(string), "Ai nevoie de level %d pentru a lua jobul %s.",  JobInfo[j][jLevel], JobInfo[j][jName]);
				   SCM(playerid, COLOR_WHITE, string);
				   return 1;
   	               }

format(string, sizeof(string), "*Felicitari! Noul tau job este acum %s.", JobInfo[j][jName]);
			       SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, string);

if(j == 7) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Comenzile disponibile pentru acest job sunt: /repair si /refill.");
			   	   else if(j == 8) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a localiza un player, foloseste comanda /find.");	
			   	   else if(j == 11) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa muncesti ai la dispozitie comanda /fish.");
			   	   else if(j != 6) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa muncesti, ai la dispozitie comanda /work.");
			   	   else if(j == 16) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa te antrenenzi, ai la dispozitie comanda /startantrenament.");
			   	   //else if(j !- 16) SCM(playerid, COLOR_LIGHTGREEN,"Pentru a incepe sa te antrenenzi, ai la dispozitie comanda /startantrenament");

PlayerInfo[playerid][pJob] = j;

new str [128];
			       mysql_format(SQL, str, 128, "UPDATE `users` SET `Job`='%d' WHERE `ID`='%d' LIMIT 1",PlayerInfo[playerid][pJob],PlayerInfo[playerid][pSQLID]);
        	       mysql_tquery(SQL, str, "", "");
              }
           }
        } 

Dar nu merge ce-ia ce am facut eu si nu stiu cum sa rezolv

Editat de Sprite_RoPlayers

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4 răspunsuri la această întrebare

Postări Recomandate

• 0
1 oră în urmă, iSkull a spus:

Prezinta tot scriptul ce tine de ce ai postat mai sus

Pai asta este cod-ul pe care il am eu la KEY_YES adica asta este functia de iti ei job-ul

if(PlayerInfo[playerid][pJob] == 0){
                if(IsPlayerInAnyVehicle(playerid)) return SCM(playerid, COLOR_LGREEN, "Eroare: Nu poti aceasta comanda dintr-un vehicul!");
		        if(PlayerToPoint(3.0, playerid, JobInfo[j][jPosX], JobInfo[j][jPosY], JobInfo[j][jPosZ]) && j != 7) {
				   format(string, sizeof(string), "Ai nevoie de level %d pentru a lua jobul %s.",  JobInfo[j][jLevel], JobInfo[j][jName]);
				   return 1;
   	               }

format(string, sizeof(string), "*Felicitari! Noul tau job este acum %s.", JobInfo[j][jName]);

if(j == 7) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Comenzile disponibile pentru acest job sunt: /repair si /refill.");
			   	   else if(j == 8) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a localiza un player, foloseste comanda /find.");	
			   	   else if(j == 11) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa muncesti ai la dispozitie comanda /fish.");
			   	   else if(j != 6) SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa muncesti, ai la dispozitie comanda /work.");
			   	   //else if(j !- 16) SCM(playerid, COLOR_LIGHTGREEN,"Pentru a incepe sa te antrenenzi, ai la dispozitie comanda /startantrenament");

new str [128];
			       mysql_format(SQL, str, 128, "UPDATE `users` SET `Job`='%d' WHERE `ID`='%d' LIMIT 1",PlayerInfo[playerid][pJob],PlayerInfo[playerid][pSQLID]);
              }
           }
        } 

Partajează acest post

Link spre post
  • 0

incearca ceva de genu

if(PlayerInfo[playerid][pJob] == 0) {
        if(PlayerToPoint(3.0, playerid, JobInfo[j][jPosX], JobInfo[j][jPosY], JobInfo[j][jPosZ]) && j != 20) {
                format(string, sizeof(string), "Ai nevoie de level %d pentru a lua jobul %s.",  JobInfo[j][jLevel], JobInfo[j][jName]);
                return 1;
            }
	            switch(PlayerInfo[playerid][pJob]) {
                case 0: return true;
                case 1: SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa muncesti, ai la dispozitie comanda /work.");
                case 2: SCM(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Pentru a incepe sa muncesti, ai la dispozitie comanda /work2.");
            }
            new str [128];
        }
    }
}

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Acest site foloseşte cookie–uri. Prin continuarea navigării, eşti de acord cu modul de utilizare a acestor informaţii. Pentru mai multe detalii, vezi Termeni de Utilizare și Politică Intimitate.