Jump to content

Din ce cauza nu mai apar noi update-uri SA-MP


DanielMayson

Recommended Posts

Salutare Sa-mp.ro acum vreau sa stiti din ce cauza kalcor nu mai face updateuri la clientul nostru preferat SA-MP.

Ca de inceput Kalcor a spus creatorilor gigantilor (B-Zone,Bugged,Diamondrp,Advance-rp,arizona-rp,samp-rp etc nu este reclama) ca el a facut tot de ce are nevoie SA-MP la momentul dat (a reparat toate bugurile grave, a adaugat multe sisteme noi etc) iar mai departe totul depinde de voi (Scripterii) si serverelor voastre.

Kalcor a mai spus ca in caz ca vor aparea buguri grave sau cineva va gasi o gaura in unul din sisteme platformei SA-MP va face o versiunea noua, insa la momentul dat nu are rost sa faca ceva deoarece SA-MP-ul este ideal dupa parerea mea, deja depinde de servere mai departe!

 

Sursa: Fondatorii gigantilor din Rusia!

Edited by DanielMayson

Script Developer at Gta-Onyx.com

Creatiile mele:

Gamemode: Gta-Onyx #Build 10.5b

Gamemode: Country-Life v10 Final

Gamemode: Dream-Times v3.3.4 Final

Gamemode: Cartierul V1 (Curand)

AntiCheat Shock Final

Link to comment
Share on other sites

Cat de giganti sunt ei, nu sunt surse credibile, ca sa nu mai zic ca vorbim de rusi. Daca vrea Kalcor sa fie transparent in legatura cu developmentul, va fi de fata cu toata lumea, nu doar cu unii.

2 la mana, SA-MP-ul in momentul actual este departe de a fi 'ideal'. Din cauza bug-urilor din server browser, o gramada de servere (Convoy Trucking de exemplu) au pierdut playeri, unele chiar s-au inchis.  Asta nu e o problema care poate fi rezolvata prin script.

Nu mai crede tot ce citesti pe internet!

Edited by HeLiOn PrImE
  • Upvote 2

signature.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HeLiOn PrImE said:

Cat de giganti sunt ei, nu sunt surse credibile, ca sa nu mai zic ca vorbim de rusi. Daca vrea Kalcor sa fie transparent in legatura cu developmentul, va fi de fata cu toata lumea, nu doar cu unii.

2 la mana, SA-MP-ul in momentul actual este departe de a fi 'ideal'. Din cauza bug-urilor din server browser, o gramada de servere (Convoy Trucking de exemplu) au pierdut playeri, unele chiar s-au inchis.  Asta nu e o problema care poate fi rezolvata prin script.

Nu mai crede tot ce citesti pe internet!

Adevarat graiesti :) ! +1

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, NoNamed a spus:

Adevarat graiesti :) ! +1

Eu doar am spus ce stiu, mai departe decideti voi daca doriti sa acceptati aceasta noutate sau nu

Script Developer at Gta-Onyx.com

Creatiile mele:

Gamemode: Gta-Onyx #Build 10.5b

Gamemode: Country-Life v10 Final

Gamemode: Dream-Times v3.3.4 Final

Gamemode: Cartierul V1 (Curand)

AntiCheat Shock Final

Link to comment
Share on other sites

Nu face pentru ca ii convine contextul actual. Sunt foarte multi jucatori si destui 'prosti' care platesc lunar 20 de euro ca serverele lor sa apara in masterlist.

20Eur x 450 servere = 9000 euro lunar.

Si mie mi-ar conveni sa imi adaug la salariu aproape 9k euro fara sa fac nimic.

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca toti banii aia se duc la Kalcor in buzunar.

3 hours ago, DanielMayson said:

Eu doar am spus ce stiu, mai departe decideti voi daca doriti sa acceptati aceasta noutate sau nu

Cred ca daca te duci la interviu la Observator TV, iei jobul din prima, pentru ca si ei procedeaza la fel ca tine. Uite si dovada in link-ul de mai jos.

Citez: " Venus va trece prin sud-vestul planetei Jupiter și va străluci de zece ori mai mult decât aceasta. " . Dovada de om care "spune doar ce stie" pe un site de stiri.

http://observator.tv/eveniment/anunt-de-ultima-ora-pamantul-va-fi-in-bezna-timp-de-15-zile-in-noiembrie-temperatura-de-pe-suprafaa-pamantului-va-crete-cu-8-grade-celsius-188864.html

Morala ti-am, scris-o si mai sus. Nu mai crede tot ce citesti pe internet!

Edited by HeLiOn PrImE

signature.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, Spmn a spus:

Nu face pentru ca ii convine contextul actual. Sunt foarte multi jucatori si destui 'prosti' care platesc lunar 20 de euro ca serverele lor sa apara in masterlist.

20Eur x 450 servere = 9000 euro lunar.

Si mie mi-ar conveni sa imi adaug la salariu aproape 9k euro fara sa fac nimic.

Serverele din masterlist nu sunt gazduite de Kalcor ca sa isi ia el toti banii. Cred ca 50% tot isi ia, restul se duc la firma de gazduire.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Bă ce ai băut mă? Ce te apucă așa să scrii dintr-o data tot felul de prostii. Tu ești conștient de ce ai scris acolo? In primul râd, sunt sigur pe cât vrei tu, că ai văzut topic-ul ăla a lui Gireada și ai vrut să te aflii și tu în treabă, să arăți tu că ești mare șmecher că ai tu prieteni ruși nșt ce. Nu pari important dacă te bagi în seamă făcând astfel de topic-uri, ce nu își au rostul.

Acest lucru legat de următoarea versiune de SA:MP, o să fie lămurit intr-un topic de Kalcon, nu de nșt ce ruși din imaginația ta de pueril.

2 hours ago, -=[Vyorel]=- said:

Serverele din masterlist nu sunt gazduite de Kalcor ca sa isi ia el toti banii. Cred ca 50% tot isi ia, restul se duc la firma de gazduire.

Și oricum nu sunt bani puțini nici 4500 de euro. Motivul ăsta legat de partea financiară, de veniturile majore care le realizeaza acum față de anii trecuți îl vor face să țină cu toți dinții de comunitatea SA:MP din lume. Vă spun sincer, eu cred că SA:MP-ul va ma ține (în România si Rusia) după părerea mea cel puțin 10 ani de acum înainte. Banii decid soarta, nimeni altcineva.

17 hours ago, HeLiOn PrImE said:

 

Din cauza bug-urilor din server browser, o gramada de servere (Covoy Trucking de exemplu) au pierdut playeri, unele chiar s-au inchis.  Asta nu e o problema care poate fi rezolvata prin script.

Cu toții știm că ăla nu e bug, ci e intenționat pentru a functiona mica afacere a lui Kalcor, cu promovări.

  • Upvote 2

Retras

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, Tud0r. a spus:

Bă ce ai băut mă? Ce te apucă așa să scrii dintr-o data tot felul de prostii. Tu ești conștient de ce ai scris acolo? In primul râd, sunt sigur pe cât vrei tu, că ai văzut topic-ul ăla a lui Gireada și ai vrut să te aflii și tu în treabă, să arăți tu că ești mare șmecher că ai tu prieteni ruși nșt ce. Nu pari important dacă te bagi în seamă făcând astfel de topic-uri, ce nu își au rostul.

Acest lucru legat de următoarea versiune de SA:MP, o să fie lămurit intr-un topic de Kalcon, nu de nșt ce ruși din imaginația ta de pueril.

Și oricum nu sunt bani puțini nici 4500 de euro. Motivul ăsta legat de partea financiară, de veniturile majore care le realizeaza acum față de anii trecuți îl vor face să țină cu toți dinții de comunitatea SA:MP din lume. Vă spun sincer, eu cred că SA:MP-ul va ma ține (în România si Rusia) după părerea mea cel puțin 10 ani de acum înainte. Banii decid soarta, nimeni altcineva.

Cu toții știm că ăla nu e bug, ci e intenționat pentru a functiona mica afacere a lui Kalcor, cu promovări.

De acord

Script Developer at Gta-Onyx.com

Creatiile mele:

Gamemode: Gta-Onyx #Build 10.5b

Gamemode: Country-Life v10 Final

Gamemode: Dream-Times v3.3.4 Final

Gamemode: Cartierul V1 (Curand)

AntiCheat Shock Final

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, -=[Vyorel]=- said:

Serverele din masterlist nu sunt gazduite de Kalcor ca sa isi ia el toti banii. Cred ca 50% tot isi ia, restul se duc la firma de gazduire.

Ma refeream la serverele din hosted tab (20 de euro costa sa ai serverul listat acolo, iar acei bani se duc direct in buzunarele celor care administreaza lista (SA-MP team))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spmn said:

Ma refeream la serverele din hosted tab (20 de euro costa sa ai serverul listat acolo, iar acei bani se duc direct in buzunarele celor care administreaza lista (SA-MP team))

Ar trebui sa te gandesti ca si intretinerea website-ului si forumului costa.

Eu sincer ma indoiesc asta e intentionat. Adica te chinui 10 ani sa cladesti ceva ca apoi sa te apuci sa distrugi totul incetul cu incetul. Nu pare sa fie genul lui Kalcor, dar adevarul e ca nu stim nimic despre el.

signature.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ore, Spmn a spus:

Ma refeream la serverele din hosted tab (20 de euro costa sa ai serverul listat acolo, iar acei bani se duc direct in buzunarele celor care administreaza lista (SA-MP team))

Da, si eu tot la aia ma refeream.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care nu stiati, Kalcor este mult mai in varsta de cat ati crede. Din cate stiu are undeva la +45 de ani. De unde stiu varsta? Pai, pe vremea cand sa-mp.com era pe SMF (multi dintre voi inca mai sugeati la tzatza iar altii nu stiati ce e ala net sau PC), Kalcor avea trecuta varsta la profilul lui. Pe atunci avea undeva la 30 si ceva de ani (nu mai stiu exact cat), dar stiu ca are o varsta mare.

Ganditi-va ca poate si varsta nu ii mai permite sa faca update-uri la un mod multiplayer al unui joc, fiind si singurul developer. La un moment dat te saturi.

  • Upvote 2

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Acum 12 ore, -=[Vyorel]=- a spus:

In cazul in care nu stiati, Kalcor este mult mai in varsta de cat ati crede. Din cate stiu are undeva la +45 de ani. De unde stiu varsta? Pai, pe vremea cand sa-mp.com era pe SMF (multi dintre voi inca mai sugeati la tzatza iar altii nu stiati ce e ala net sau PC), Kalcor avea trecuta varsta la profilul lui. Pe atunci avea undeva la 30 si ceva de ani (nu mai stiu exact cat), dar stiu ca are o varsta mare.

Ganditi-va ca poate si varsta nu ii mai permite sa faca update-uri la un mod multiplayer al unui joc, fiind si singurul developer. La un moment dat te saturi.

E si asta un motiv, dar eu cred ca si al 2-lea DEV poate va face ceva.

Dar daca nu vor face ei nimic macar sa vanda acest proect ca sa fie si mai departe tinut.

Edited by DanielMayson

Script Developer at Gta-Onyx.com

Creatiile mele:

Gamemode: Gta-Onyx #Build 10.5b

Gamemode: Country-Life v10 Final

Gamemode: Dream-Times v3.3.4 Final

Gamemode: Cartierul V1 (Curand)

AntiCheat Shock Final

Link to comment
Share on other sites

Acum 23 ore, Juliano a spus:

Nu cred ca va exista un al 2-lea DEV.Kalcor este singurul dev, daca el a abandonat proiectul abandonat ramane.

Daca era sa fi abandonat el SA-MP-u nici website-ul nu mai era sa fie functionabil

Script Developer at Gta-Onyx.com

Creatiile mele:

Gamemode: Gta-Onyx #Build 10.5b

Gamemode: Country-Life v10 Final

Gamemode: Dream-Times v3.3.4 Final

Gamemode: Cartierul V1 (Curand)

AntiCheat Shock Final

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde tot aude lumea ca samp e abandonat. E o aberatie. 

La fel si zvonurile in legatura cu acel hosted tab. Daca echipa ar incasa banii aia de pe urma acestui serviciu, nu ar avea niciunul motive sa lucreze in alta parte.

Si-ar permite sa investeasca o parte din acei bani pentru dezvoltarea acestui client. Pentru ei ar insemna si mai multi bani pe termen lung.

Insa treaba nu sta chiar asa. Lista e complet automatizata si banii sunt incasati de companii third party de hosting, care ofera locuri.

Edited by HeLiOn PrImE

signature.png

Link to comment
Share on other sites

Sa va lamuresc oleaca.Acum 1 an cand activam pe sa-mp,com un user al forumului a refacut skin-urile din gta mult mai bine animate, pareau mai HD.Raspunsul lui Kalcor a fost ca vrea ca SA sa ramana tot la fel...De aici deduceti voi...El nu vrea sa schimbe nimic la SA-MP...Eu sincer ma folosesc de cladirile adaugate in joc care sunt deschise... Sunt bestiale si iti e mai usor sa creezi case...Insa Kalcor nu vrea sa evolueze jocul...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Juliano said:

Sa va lamuresc oleaca.Acum 1 an cand activam pe sa-mp,com un user al forumului a refacut skin-urile din gta mult mai bine animate, pareau mai HD.Raspunsul lui Kalcor a fost ca vrea ca SA sa ramana tot la fel...De aici deduceti voi...El nu vrea sa schimbe nimic la SA-MP...Eu sincer ma folosesc de cladirile adaugate in joc care sunt deschise... Sunt bestiale si iti e mai usor sa creezi case...Insa Kalcor nu vrea sa evolueze jocul...

Jocul deja a evoluat. Ce spui tu rezulta in final schimbarea jocului in sine, ceea ce Kalcor a zis clar ca nu vrea. Jocul ofera posibilitatea retexturarii obiectelor. Au fost adaugate o gramada de functii care largesc considerabil orizonturile. Cu toate astea, foarte putine chestii sunt in prezent folosite. Kalcor a zis ca nu are rost sa se chinuie sa faca implementari noi, daca lumea nu se foloseste de ele.

Daca vrei sa schimbi gameplay-ul, poti folosi MTA, pentru ca ei au luat-o in directia potrivita pentru tine. Ei proceseaza si pe parte de client, nu doar pe parte de server. Problema acolo e ca ca e foarte usor sa pacalesti clientul.

Sunt aici de acord cu Kalcor. Jocul ar trebui sa isi pastreze farmecul pe care il are. Urmatorul update ar trebui sa se adreseze in continuare atat securitatii cat si remedierii problemelor din server browser.

Edited by HeLiOn PrImE
  • Upvote 1

signature.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2016 at 2:41 AM, -=[Vyorel]=- said:

In cazul in care nu stiati, Kalcor este mult mai in varsta de cat ati crede. Din cate stiu are undeva la +45 de ani. De unde stiu varsta? Pai, pe vremea cand sa-mp.com era pe SMF (multi dintre voi inca mai sugeati la tzatza iar altii nu stiati ce e ala net sau PC), Kalcor avea trecuta varsta la profilul lui. Pe atunci avea undeva la 30 si ceva de ani (nu mai stiu exact cat), dar stiu ca are o varsta mare.

Ganditi-va ca poate si varsta nu ii mai permite sa faca update-uri la un mod multiplayer al unui joc, fiind si singurul developer. La un moment dat te saturi.

WTF!? 45 de ani, cu plus!? Mamă ce drq ăsta are copii mai mari de vârstă ca jumătate din jucătorii de SA:MP de pe tot globul. Oare cum ar fi ca taică-tu să fie Kalcor?:)

 

5 hours ago, HeLiOn PrImE said:

Nu stiu de unde tot aude lumea ca samp e abandonat. E o aberatie. 

La fel si zvonurile in legatura cu acel hosted tab. Daca echipa ar incasa banii aia de pe urma acestui serviciu, nu ar avea niciunul motive sa lucreze in alta parte.

Si-ar permite sa investeasca o parte din acei bani pentru dezvoltarea acestui client. Pentru ei ar insemna si mai multi bani pe termen lung.

Insa treaba nu sta chiar asa. Lista e complet automatizata si banii sunt incasati de companii third party de hosting, care ofera locuri.

E mașină de bani pentru Kalcor, stai chill.

On 19/11/2016 at 3:32 PM, DanielMayson said:

E si asta un motiv, dar eu cred ca si al 2-lea DEV poate va face ceva.

Dar daca nu vor face ei nimic macar sa vanda acest proect ca sa fie si mai departe tinut.

Nu îl vinde el prea curând...

On 19/11/2016 at 4:19 PM, Juliano said:

Nu cred ca va exista un al 2-lea DEV.Kalcor este singurul dev, daca el a abandonat proiectul abandonat ramane.

Crezi că e prost să nu scoată ceva bănuți de pe munca lui. Dacă el s-ar lăsa, iar bate cumpărătorii la ușă. Și îți spun că 100% rușii s-ar călca în picioare să-l cumpere. Apoi cred că și noi românii ne-am băga (mă refer la buGGed sau B-Zone), dar nu prea aș vedea pe Shad0w sau Bobo să arunce câteva zeci de mii de euro pe SA:MP(sa:mp-ul face undeva la 80.000 de euro după mine, chiar mai puțin). În rest nimeni nu s-ar băga că e cam vechi pentru americani, britanici, francezi, etc.

Retras

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tud0r. said:

WTF!? 45 de ani, cu plus!? Mamă ce drq ăsta are copii mai mari de vârstă ca jumătate din jucătorii de SA:MP de pe tot globul. Oare cum ar fi ca taică-tu să fie Kalcor?:)

 

E mașină de bani pentru Kalcor, stai chill.

Nu îl vinde el prea curând...

Crezi că e prost să nu scoată ceva bănuți de pe munca lui. Dacă el s-ar lăsa, iar bate cumpărătorii la ușă. Și îți spun că 100% rușii s-ar călca în picioare să-l cumpere. Apoi cred că și noi românii ne-am băga (mă refer la buGGed sau B-Zone), dar nu prea aș vedea pe Shad0w sau Bobo să arunce câteva zeci de mii de euro pe SA:MP(sa:mp-ul face undeva la 80.000 de euro după mine, chiar mai puțin). În rest nimeni nu s-ar băga că e cam vechi pentru americani, britanici, francezi, etc.

Ar fi smecher ca tata sa fie Kalcor :D Poate chiar e tata Kalcor 

Sincer sa fiu si eu as fi interesat de proiectul SA-MP insa imi si imaginez suma uriasa pe care ar cere-o Kalcor...Daca ar fii mai mult de 20.000 de euro nu cred ca as oferii...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Juliano said:

Ar fi smecher ca tata sa fie Kalcor :D Poate chiar e tata Kalcor 

Sincer sa fiu si eu as fi interesat de proiectul SA-MP insa imi si imaginez suma uriasa pe care ar cere-o Kalcor...Daca ar fii mai mult de 20.000 de euro nu cred ca as oferii...

Nu se merita daca nu ai cunostinte avansate in programare.

Retras

Link to comment
Share on other sites

Acum 15 ore, Tud0r. a spus:

Crezi că e prost să nu scoată ceva bănuți de pe munca lui. Dacă el s-ar lăsa, iar bate cumpărătorii la ușă. Și îți spun că 100% rușii s-ar călca în picioare să-l cumpere. Apoi cred că și noi românii ne-am băga (mă refer la buGGed sau B-Zone), dar nu prea aș vedea pe Shad0w sau Bobo să arunce câteva zeci de mii de euro pe SA:MP(sa:mp-ul face undeva la 80.000 de euro după mine, chiar mai puțin). În rest nimeni nu s-ar băga că e cam vechi pentru americani, britanici, francezi, etc.

Dar cine sunt astia de la b-zone sau bugged sau aibe atatia bani? Sunt in top 10 milionari din Romania si nu am auzit noi de ei? E vreunu din ei neam cu Gigi Becali sau Ion Tiriac? Tot niste parliti de copii sunt. Nu este comunitate de SAMP in Romania care sa isi permita sa cumpere proiectul SAMP. Hai sa fim seriosi acum.

 

Acum 3 ore, Tud0r. a spus:

Nu se merita daca nu ai cunostinte avansate in programare.

Sau macar o echipa in spate.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, -=[Vyorel]=- said:

Dar cine sunt astia de la b-zone sau bugged sau aibe atatia bani? Sunt in top 10 milionari din Romania si nu am auzit noi de ei? E vreunu din ei neam cu Gigi Becali sau Ion Tiriac? Tot niste parliti de copii sunt. Nu este comunitate de SAMP in Romania care sa isi permita sa cumpere proiectul SAMP. Hai sa fim seriosi acum.

Serios?:) Hay sa fim seriosi ca Shad0w ia 1000 de euro (sau chiar mai mult) pe luna. De BoBo la fel. Cat poate sa coste SA:MP-ul (maxim 100.000 de euro)?

Retras

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.