Jump to content

Optimizare


Mister

Recommended Posts

Chiar acum, SoNNy.sys a spus:

N-ai nevoie de acolade...un simplu TAB la IdontLikeThisTopic() pus sub if e destul.

 

Am facut chestia asta in PHP si nu a fost OK, daca pui un spatiu putin mai diferit se seteaza altfel, nu mai sunt sigur cum am facut dar de ex s-a setat 2 in loc de 1.

 

                        

 

 

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, [RW]Robi a spus:

Am facut chestia asta in PHP si nu a fost OK, daca pui un spatiu putin mai diferit se seteaza altfel, nu mai sunt sigur cum am facut dar de ex s-a setat 2 in loc de 1.

 

Vorbesc de pawn.

Edited by SoNNy.sys

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, SoNNy.sys a spus:

Vorbesc de pawno.

Pai eu cand am vazut ca s-a creat acest bug in php, nu am mai facut si in pawno asa, nu folosesc acolade doar la return, inca o chestie buna daca folosesti acolade e ca imi place sa pun gen variabila1 = 1; variabila2 = 2; decat sa scriu variabila1 = 1, variabila2 = 2;

                        

 

 

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, [RW]Robi a spus:

Pai eu cand am vazut ca s-a creat acest bug in php, nu am mai facut si in pawno asa, nu folosesc acolade doar la return, inca o chestie buna daca folosesti acolade e ca imi place sa pun gen variabila1 = 1; variabila2 = 2; decat sa scriu variabila1 = 1, variabila2 = 2;

Chestiile de genul tin de preferintele fiecaruia :v

  • Upvote 1

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, Spmn a spus:

Lel

Flameul din chat s-a mutat in topicuri.

 

// LE:

@[email protected] mi-au zis niste baieti care se uita la liveuri ca mi-ai pus anticheatul la bookmarks

asta a si facut, ti-am zis eu ca esti prea bun, credeam ca ne ascunde sistemul tau de boti, dar dupa ne-a aratat ca nu stie sa faca un AC.

 

                        

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, [RW]Robi said:

asta a si facut, ti-am zis eu ca esti prea bun, credeam ca ne ascunde sistemul tau de boti, dar dupa ne-a aratat ca nu stie sa faca un AC.

 

Hai sa-mi numeri playerii. O sa-ti ia ceva timp ca-s cam multi si nu stiu cat de repede poti sa numeri.
Dar serios, daca ai ceva de zis de bugged, poti sa-mi dai PM. Nu o sa-l deschid, dar nu cred ca postarile de genul au rost intr-un topic legat de optimizare.

10 minutes ago, Spmn said:

@[email protected] mi-au zis niste baieti care se uita la liveuri ca mi-ai pus anticheatul la bookmarks

Da, l-am pus la bookmarks. Nu m-am uitat pe el prea mult, dar pare interesant. 

12 minutes ago, SoNNy.sys said:

Am facut ceva de genul in timerul ce tine de jucator: http://imgur.com/a/fTPrx merge mai mult decat perfect si pot confirma chiar prin tick.

Mi-a zis cineva pe forum ca daca folosesti switch in loc de if/else serverul merge mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, [email protected] a spus:

Hai sa-mi numeri playerii. O sa-ti ia ceva timp ca-s cam multi si nu stiu cat de repede poti sa numeri.
Dar serios, daca ai ceva de zis de bugged, poti sa-mi dai PM. Nu o sa-l deschid, dar nu cred ca postarile de genul au rost intr-un topic legat de optimizare.

Da, l-am pus la bookmarks. Nu m-am uitat pe el prea mult, dar pare interesant. 

Mi-a zis cineva pe forum ca daca folosesti switch in loc de if/else serverul merge mai bine.

Ti-am zis ca ma refeream la cazuri cu mai multe date de comparat nu la 2...nu fi troll degeaba.

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, [email protected] a spus:

Hai sa-mi numeri playerii. O sa-ti ia ceva timp ca-s cam multi si nu stiu cat de repede poti sa numeri.
Dar serios, daca ai ceva de zis de bugged, poti sa-mi dai PM. Nu o sa-l deschid, dar nu cred ca postarile de genul au rost intr-un topic legat de optimizare.

Da, l-am pus la bookmarks. Nu m-am uitat pe el prea mult, dar pare interesant. 

Mi-a zis cineva pe forum ca daca folosesti switch in loc de if/else serverul merge mai bine.

Eu am facut caterinca + ca cand e vorba de Off Topic, cam trebuie sa faci posturi ca nu tine prea mult.

2.N-am zis ca ai boti, dar odata am ramas surprins cand m-am dus pe autostrada ls / lv, intr-un colt erau multi playeri in jur de 30 si cand m-am apropiat de ei toti au disparut, nu  mai zic nimic.

3.Sincer din bugged si b-zone aleg bugged pentru ca sunt influentat de numarul de playeri care joaca + ca e un server clasic cu mai nimic complicat.

 

Edited by [RW]Robi

                        

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, [RW]Robi said:

Eu am facut caterinca + ca cand e vorba de Off Topic, cam trebuie sa faci posturi ca nu tine prea mult.

2.N-am zis ca ai boti, dar odata am ramas surprins cand m-am dus pe autostrada ls / lv, intr-un colt erau multi playeri in jur de 30 si cand m-am apropiat de ei toti au disparut, nu  mai zic nimic.

3.Sincer din bugged si b-zone aleg bugged pentru ca sunt influentat de numarul de playeri care joaca + ca e un server clasic cu mai nimic complicat.

 

Si cam asta e problema un server clasic cu nimic complicat, e un gm hidos foarte simplu nu are nimic special nu inteleg de ce se joaca copilasii pe el, de ce nu adauga si ei scripturi mai avansate? Ii doare mana sau nu stiu?

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, Mister a spus:

Si cam asta e problema un server clasic cu nimic complicat, e un gm hidos foarte simplu nu are nimic special nu inteleg de ce se joaca copilasii pe el, de ce nu adauga si ei scripturi mai avansate? Ii doare mana sau nu stiu?

E destul de greu sa implementezi scripturi avansate pe un server cu 1000/1000, mai ales fara a il testa inainte serios.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KnowN said:

Ce-i cu voi ba, luati exemplu de la bugged, cel mai optimizat server din lume si cel mai avansat de habar n-aveti voi, e atat de avansat ca numai Shad0w vede asta, ce ii cu voi.

:))) ce rau si asta :))

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, KnowN a spus:

Ce-i cu voi ba, luati exemplu de la bugged, cel mai optimizat server din lume si cel mai avansat de habar n-aveti voi, e atat de avansat ca numai Shad0w vede asta, ce ii cu voi.

Ai facut tu ceva mai bun si mai optimizat? 

Gamemodeul celor de la bugged face fata la 1000/1000 fara a fi mare lag (exceptand cand is 200-300 intr-un loc)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, KnowN said:

Ce-i cu voi ba, luati exemplu de la bugged, cel mai optimizat server din lume si cel mai avansat de habar n-aveti voi, e atat de avansat ca numai Shad0w vede asta, ce ii cu voi.

Da stiu, am mai zis si voi spune ca ii respect pentru stabilitatea gmului si pentru protectii, dar este un gm simplu

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mister said:

Da stiu, am mai zis si voi spune ca ii respect pentru stabilitatea gmului si pentru protectii, dar este un gm simplu

Glumeam :))

 

17 minutes ago, Ksenon said:

Ai facut tu ceva mai bun si mai optimizat? 

Gamemodeul celor de la bugged face fata la 1000/1000 fara a fi mare lag (exceptand cand is 200-300 intr-un loc)

Whatever, nu e master of optimization.

Si structura lasa de dorit, din cate am observat intr-un live.

242086.png

Link to comment
Share on other sites

un mod de joc nu trebuie doar sa aiba cele mai optime functii care exista, cuvantul optim, inseamna alegeeea celei mai bune metode dintre mai multe posibilitati, dar ca un mod de joc sa fie optim trebui sa fie si bine aranjat, sa nu faci string.uri inutile, sa lucrezi cat mai ordonat, sa nu folosesti stock.urile si functiile aiurea, sa nu faci mii de timere, sa nu folosesti prea mult public OnPlayerUpdate, si tot asa, optimizarea vine din parti mic , adica un pic de colo un pic de dincolo, se aduna, degeaba va certati voi ca GVar, Pvar si nu stiu ce e mai rapid decat o variabila normala, astea sunt niste cacaturi, optimizarea vine din lucrurile din care probabil nici nu realizati ca le faceti.

Si pana la urma ce atata tam-tam ca a cui este gm.ul mai optim, fiecare sa.si vada de treaba lui, de optimizarea lui si de modul lui de joc.

De-asta nu avem succes cu serverele ca stam sa ne uitam in curu' bugged.ului sa vedem daca e mai optim ca al nostru..

  • Like 1
  • Upvote 1

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

  • Mister locked this topic
  • kwnx unlocked this topic
  • 1 year later...

 

La 22.01.2017 la 23:12, [email protected] a spus:

E un plugin pe .com cu care poti testa de cate ori este folosita o functie si cat dureaza sa fie executata: http://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=271129
Folosind acel plugin si GetServerTickRate poti sa iti dai seama ce ar trebui sa optimizezi si daca e nevoie sa optimizezi ceva.

Daca vrei sa optimizezi ceva, cred ca ar trebui sa te uiti la time, nu if/switch sau marimea array-urilor, tipul de variabile utilizate sau ZCMD vs Y_CMD. 
Dar optimizarea cand ai 50-100-200 playeri online nu prea conteaza daca e gazduit pe un host ok. 
 

poti sa-mi spui cum sa folosesc acel plugin?

Citat
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 1/22/2017 at 11:47 PM, [email protected] said:

N-am zis ca nu ar face o diferenta, dar diferenta e atat de mica incat nu conteaza. E 2017. Nu avem servere cu 32Mb de rami si procesor de 200Mhz. Nu e nevoie sa optimizezi orice.
E o diferenta dintre teoria de pe wiki-ul sa:mp/benchmark-uri si realitate.

Tu folosesti mereu switch in loc de if si crezi ca e vreo diferenta pe server?

La o scala mare da, poate sa faca o diferenta enorma! Una e cand folosesti switch-ul la cateva persoane si una este cand o folosesti la 300 de persoane, toate secundele alea o sa conteze pentru a face un joc cat mai fluent pentru jucatorii tai!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.